Wszystko co musisz wiedzieć o dwupasmowym Wi-Fi

Pracujące w sąsiedztwie sieci Wi-Fi skutecznie się nawzajem zakłócają. Możemy jednak temu zapobiec, stosując rutery Dual Band i pasmo 5 GHz.

Sieć Wi-Fi na dobre zadomowiła się niemal w każdym mieszkaniu. Dzięki bezprzewodowej łączności możemy korzystać z internetu nie tylko na komputerach, ale i smartfonach, tabletach czy też telewizorach. Niestety, ogromna liczba prywatnych sieci na niewielkim obszarze pracujących na standardowej częstotliwości zakłóca się wzajemnie, co niekorzystnie wpływa na parametry każdej z nich.

Jest to szczególnie zauważalne podczas wykorzystywania internetu do wymagających zadań multimedialnych, jak oglądanie filmów HD on-line czy też gier sieciowych. Nawet jeśli mamy bardzo szybkie łącze, wąskim gardłem staje się transmisja pomiędzy ruterem a urządzeniem. Rozwiązaniem na tę bolączkę może być wykorzystanie pasma radiowego na częstotliwości 5 GHz. Wystarczy tylko kupić odpowiedni ruter Dual Band.

Co to jest ruter Dual Band

Ruter, który pracuje na dwóch różnych pasmach radiowych. W wypadku sieci Wi-Fi są to pasma 2,4 GHz i 5 GHz.

Dlaczego pasmo 5 GHz jest lepsze od 2,4 GHz

Zakres częstotliwości dla sieci Wi-Fi na paśmie 2,4 GHz podzielono na 13 kanałów , na których może pracować nasza bezprzewodowa sieć. Niestety, większość kanałów zachodzi na siebie, co powoduje wzajemne zakłócanie się sygnałów. W dodatku do uzyskania pełnej szybkości sieci w niektórych ruterach wymagane jest użycie kanału o podwójnej szerokości, a w takim wypadku jedynie sieci pracujące na kanale 3 i 11 nie będą na siebie wpływać. W każdym innym przypadku sygnały Wi-Fi będą się wzajemnie zakłócać.

Zakłócenia pasma 2,4 GHz mogą pochodzić również od wielu innych urządzeń domowych pracujących na tej częstotliwości radiowej, na przykład transmiterów audio-wideo, elektronicznych niań, telefonów DECT, kuchenek mikrofalowych i bezprzewodowych akcesoriów do komputera.

Na paśmie 5 GHz nie ma tylu zakłóceń. Zakres ten podzielony jest na 19 kanałów przeznaczonych dla sieci Wi-Fi i, co najważniejsze, nie zachodzą one na siebie. Działające na różnych kanałach sieci nawet w bardzo bliskim sąsiedztwie nie zakłócają się więc, jak ma to miejsce w wypadku częstotliwości 2,4 GHz. Nieco zakłóceń mogą wprowadzać jedynie radary meteorologiczne.

Jak zakłócenia wpływają na działanie sieci

Zakłócenia wprowadzane przez okoliczne sieci i inne urządzenia wpływają przede wszystkich na zasięg sieci, stabilność połączenia i szybkości transmisji danych. Nie wpływa to znacząco na komfort korzystania z sieci, jeśli wykorzystujemy ją do surfowania po stronach WWW, sprawdzania poczty czy też kopiowania danych pomiędzy urządzeniami. Jednak sytuacja wygląda inaczej, gdy chcemy odtwarzać filmy wideo HD bezpośrednio z internetu lub z dysku sieciowego czy też zagrać w gry internetowe. Obciążenie pasma 2,4 GHz może skutkować tym, że przesyłanie danych zostanie opóźnione, znacznie spowolnione, a nawet przerwane.

Jakie są typy ruterów dual band

Niektóre rutery Dual Band pozwalają na pracę albo w paśmie 2,4, albo 5 GHz. Można wówczas wybrać tylko jedną z częstotliwości i w jednym momencie możemy korzystać tylko z niej. Pamiętajmy jednak, że nie każde urządzenie korzystające z sieci bezprzewodowej może działać na częstotliwości 5 GHz. Dlatego idealnym rozwiązaniem są rutery Dual Band, które nadają jednocześ-nie (symultanicznie) na dwóch częstotliwościach w tym samym czasie (jak dwa osobne rutery).

Czy wszystkie domowe urządzenia łączyć z ruterem na 5 GHz

Rutery Dual Band dają nam możliwości zwiększenia wydajności naszej sieci, dzięki wykorzystaniu obu pasm częstotliwości. Dlatego, konfigurując ruter Dual Band, warto skorzystać z częstotliwości 2,4 GHz do podłączenia urządzeń, na których zwykle tylko surfujemy po stronach WWW czy korzystamy z e-mail. Natomiast z mniej zatłoczonego pasma 5 GHz powinniśmy skorzystać do obsługi zastosowań rozrywkowych, gdzie szybkość i jakość połączenia odgrywają znaczącą rolę.

5 GHz zalety i wady

+ Mniej zatłoczona

Na paśmie 5 GHz działa znacznie mniej sieci Wi-Fi niż na 2,4 GHz. Poza tym większa liczba niepokrywających się kanałów sprawia, że sygnały okolicznych sieci nie zakłócają się.

+ Odporność na zakłócenia

Na paśmie 2,4 GHz oprócz sieci Wi-Fi działa również wiele urządzeń. Pasmo 5 GHz wolne jest od zakłóceń wprowadzanych z popularnego sprzętu domowego.

– Mniejszy zasięg

Im wyższa częstotliwość, tym sygnał ma większą podatność na tłumienie. Dlatego sieć Wi-Fi działająca na paśmie 5 GHz ma sporo mniejszy zasięg niż 2,4 GHz.

DESIGN: INFORD.eu
%d bloggers like this: