Poradnik dla graczy – jak walczyć z lagami
Jak walczyć z lagami przy słabym internecie? Mobilny i radiowy internet można poprawić
Lagi to rzecz, która śni się po nocach wszystkim miłośnikom sieciowej rozgrywki. Podpowiadamy co zrobić, by były one jak najmniej uciążliwe, lub też możliwe stało się ich całkowite wyeliminowanie.
Nie da się ukryć, że w ostatnich latach nastąpiła znaczna poprawa wydajności łącz w naszym kraju – mocno rozpowszechniły się przede wszystkim sieci światłowodowe, które oferują nie tylko dużą szybkość łącza, ale także odpowiednią stabilność. Nadal jednak – zwłaszcza poza większymi miastami – istnieje wiele miejsc, w których jesteśmy zmuszeni do korzystania z internetu radiowego (co zazwyczaj oznacza problemy z pingiem) czy też mobilnego (co poza ośrodkami miejskimi może być uciążliwe). Często więc pozostajemy zdani na siebie, próbując na własną rękę przeciwdziałać lagom i starając się odciążyć i tak mało wydajną sieć w możliwie jak najbardziej skuteczny sposób. Postanowiliśmy pomóc Wam w tym niełatwym zadaniu, sugerując, jak można zmniejszyć obciążenie domowego łącza i zapewnić mu odpowiednią stabilność. Oczywiście w wielu przypadkach sprawną rozgrywkę w sieci utrudnia słaba infrastruktura dostawcy lub ograniczony zasięg, niemniej postaramy się zrobić wszystko, by zwiększyć Wasze szanse na płynną zabawę niezakłóconą lagami.
Nie obciążaj domowego Wi-Fi
Bardzo często, przesyłając internet do naszego komputera, bazujemy na bezprzewodowej sieci Wi-Fi – jasne, gracze zwykle używają kabla łączącego router z pecetem, niemniej domowa sieć zazwyczaj nie jest wykorzystywana tylko przez komputer, na którym gramy. Podpięte są do niej także smartfony czy telewizory z systemem Smart TV, jak również komputery innych domowników. Jeśli to możliwe, postaraj się ograniczyć liczbę urządzeń, które działają w oparciu o dostępne łącze internetowe w trakcie Twojej rozgrywki. Tak, mowa m.in. o Netfliksie odpalonym na tablecie siostry czy HBO GO oglądanym na domowym telewizorze.
Od Wi-Fi odłącz przede wszystkim smartfony – mają one tendencję do pobierania dużej ilości danych w ramach automatycznej aktualizacji aplikacji. Standardowo urządzenia mobilne robią to dopiero wtedy, gdy połączą się z siecią przez Wi-Fi. Warto także zrezygnować z korzystania z aplikacji zainstalowanych na telewizorze z funkcją internetu. Dotyczy to również procesu synchronizacji danych – ten, przy połączeniu z siecią, odbywa się praktycznie na okrągło, w związku z używanymi aplikacjami do mediów społecznościowych, komunikatorami czy klientami pocztowymi. Generalnie – im mniej urządzeń podpiętych jest do domowej sieci, tym mniejsze ryzyko wystąpienia lagów.
Windows i aktualizacje – niezbyt zgrana para
Każdy użytkownik systemu Windows 10 zdążył się już przyzwyczaić do tego, że najnowszy OS Microsoftu praktycznie na okrągło bombarduje nas kolejnymi aktualizacjami, które najczęściej pobierają się w zupełnie nieodpowiednim momencie, często także bez naszej wiedzy. Dlatego też przed rozpoczęciem rozgrywki warto sprawdzić, czy akurat w tym momencie „okienka” niczego sobie nie ściągają.